مقالات

بررسی کامل کوره زغال بدون دود

کوره زغال بدون دود چیست

امروزه پخت زغال با استفاده از روش‌های سنتی که در گذشته رایج بودند دیگر جذاب و مقرون به صرفه نیست. با ورود تکنولوژی روز دنیا به حوزه دستگاه‌های پخت زغال از جمله کوره‌های زغال بدون دود، ورود به این عرصه با بازدهی و سود چشمگیری و در بازه زمانی کمتر و سریعتری ممکن شده است.
اگر می‌خواهید با تولید زغال به یکی از پربازده ترین حوزه‌های صنعت چوب و زغال یعنی تولید زغال با استفاده از کوره زغال بدون دود قدم بگذارید با ما همراه باشید. در این مقاله به خرید، ساخت، انواع و مزایای کوره‌های زغال بدون دود خواهیم پرداخت.

خرید کوره زغال بدون دود

امروزه تولید زغال به دلیل سود اقتصادی بالایی که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده است. پروسه تولید زغال به روش سنتی به دلیل تولید آلودگی‌های زیادی که وارد محیط زیست می‌کند، در حال جایگزین شدن با روش‌های مدرن تولید زغال است.

از طرف دیگر با استفاده از روش‌های مدرن و با استفاده از کوره‌های صنعتی که در اندازه و انواع مختلفی در بازار موجود هستند، می‌توان راندمان تولید زغال را بالا برده و به سود بهتری دست یافت. وجود محفظه‌های بزرگ در این کوره‌ها امکان تولید زغال در حجم‌های بالاتر را برای ما فراهم کرده است.

برای خرید کوره زغال بدون دود میتوانید با شماره ⁦0912 754 1204⁩ تماس حاص فرمایید یا در واتس آپ در ارتباط باشید.

همچنین محصول نهایی زغال نیز بسیار باکیفیت‌تر ، یکدست و با دوام‌تر خواهد بود. چنین کوره‌هایی بدون ایجاد دود و آلودگی مزایای زیادی را هم برای تولیدکنندگان در این حوزه و هم برای دوست‌داران محیط زیست فراهم کرده است.

آموزش ساخت کوره زغال بدون دود

در آماده سازی کوره زغال بدون دود در انواع مختلف از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود و در نهایت کاربرد هریک در شرایط دمایی و آب و هوای هر منطقه نیز متفاوت خواهد بود. برای آموزش ساخت کوره زغال بدون دود ابتدا باید با جزییات روش کار آن آشنا باشید. پس ابتدا باید از افراد متخصص در این حوزه مشاوره بگیرید تا شما بهتر بتوانید به هدف خود دست یابید.

لازم است بدانید که کاربرد و نحوه استفاده از کوره زغال بدون دود کاملا راحت و اتوماتیک است. تنها کافی است شخصی که با آن کار می‌کند آگاهی لازم درباره اطلاعات کنترلی دستگاه را داشته باشد و بتواند فشار، دما و تنطیمات اولیه آن را به گونه‌ای مدیریت کند که به بهترین شکل خروجی موردنظر خود را دریافت کند.

در فرآیند ساخت زغال از چوب، چوبی که باید زغال از آن ساخته شود در یک ظرف دربسته با استفاده از حرارت داغ می‌شود. آتش کوچکی در زیر محفظه داخلی کوره ایجاد می‌شود، سپس گازهای حاصل از چوب حرارت دیده به داخل محفظه داخلی بازگردانده شده و به بهبود کارایی فرآیند زغال سازی کمک می‌کنند. پس از چند ساعت که فرآیند موردنظر تکمیل شد، باید در محفظه باز شود تا زغال‌های تولید شده خنک شوند.

روش کار کوره زغال بدون دود

نحوه کار کردن کوره زغال بدون دود را می‌‌توان به طور کلی به سه مرحله تقسیم کرد:
(1) خشک کردن (جایی که رطوبت از چوب حذف می‌شود.)
(2) پیرولیز (تجزیه حرارتی چوب برای تشکیل زغال چوب و محصولات جانبی متشکل از گازهای فرار، قطران، مایعات اسیدی و خاکستر.
(3) خنک‌سازی (جایی که کوره با استفاده از آب خنک می‌شود. این کار به منظور توقف فرآیند و جلوگیری از احتراق احتمالی انجام می‌شود.)

مزیت کوره زغال بدون دود در مقایسه با روش‌های سنتی

با در نظر گرفتن مزایا و معایب کوره زغال بدون دود و مقایسه آن با روش‌های سنتی که نه تنها بسیار پر زحمت بودند و آلودگی زیادی ایجاد می‌کردند، می‌توان گفت که خرید کوره زغال بدون دود بسیار مقرون به صرفه است.

زیرا هم از نظر کیفیت و هم از نظر بازدهی تولید زغال قابلیت بسیار بالایی دارند ولی در روش‌های سنتی حجم زیادی از چوب به خاکستر تبدیل می‌شد که همین عامل یکی از دلایل عمده کاهش بازدهی در چنین روش‌هایی بود. اما اکنون با فراهم شدن امکان استفاده از کوره زغال بدون دود، کمترین میزان خاکستر از چوب وارد شده تولید می‌شود و از مقدار چوبی که در کوره قرار می‌دهید می‌توانید بیشترین زغال را با بهترین کیفیت از دستگاه تحویل بگیرید.
به علاوه با استفاده از تکنولوژی جدید استفاده شده در این نوع کوره‌ها، چوب را در هر حجم موردنظر به هر شکل که بخواهید در قطعات یکسان و در کمترین زمان ممکن می‌توانید تولید کنید و خروجی را به صورت بهینه دریافت کنید.

قیمت کوره زغال بدون دود

قیمت کوره‌ها به فاکتورهای زیادی بستگی دارد مانند نوع آن و گنجایش حجم زغالی که هر یک دارند که با یکدیگر متفاوت هستند. هر کوره زغال بدون دود دارای ویژگی خاصی است که این موضوع باعث می‌شود قیمت آن‌ با نوع دیگر تفاوت داشته باشد، بنابراین نمی‌توان قیمت مشخصی برای آن‌ها تعیین کرد. در هر کدام از انواع دسته بندی‌های کوره زغال بدون دود که در ادامه به آن می‌پردازیم، شرایط ساختی مانند چندجداره بودن کوره‌ها یا تنوع در جنس مواد اولیه به کار رفته در آنها و نیز نحوه طراحی متفاوت نیز می‌تواند باعث تفاوت در قیمت آن‌ها شود.

همچنین کاربرد یک کوره زغال که به منظور پخت زغال لیمو یا زغال کبابی یا هر دو مورد است تاثیر زیادی در هزینه سرمایه گذاری در چنین دستگاه‌هایی دارد. طبیعتا کوره‌هایی که قادر به تولید چند نوع زغال مختلف می‌باشند گران‌تر خواهند بود.

انواع کوره زغال بدون دود

انواع کوره زغال بدون دود در اندازه‌ها و انواع مدل برای مصارف مختلف در دسترس هستند. دستیابی به تکنولوژی تولید زغال بدون دود نقش مهمی در عملکرد و بازدهی تولید زغال داشته است. به طور کلی این کوره ها دارای 3 نوع مختلف هستند که در ادامه توضیح خواهیم داد:

4-1. کوره زغال بدون دود جی پلاس:

کوره زغال جی پلاس به دلایل زیادی یکی از محبوب ترین انواع کوره‌های بدون دود است . یکی از این دلایل مصرف انرژی کمتر نسبت به بقیه انواع کوره‌ها می باشد. مزیت دیگر کیفیت بالای زغالی است که تولید می‌کند که بسیار تمیز، یکدست و با شکستگی یا ترک خیلی کم می‌باشد. همچنین زمان تولید زغال چوب در این نوع کوره‌ها کمترین زمان ممکن است و قادر است در زمان اندکی برای شما زغال موردنظرتان را تولید کند.

طراحی محفظه در این کوره به گونه ای است که چوب درون یک محفظه درونی قرار می‌گیرد، سپس شعله کمی بالاتر از انتهای پایینی محفظه به همه قسمت‌های چوب به طور هماهنگ و یکسان حرارت می‌رساند. با این روش نه تنها با جلوگیری از خروج گرما از محفظه، در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود بلکه تاثیر زیادی نیز در کیفیت زغالی می‌گذارد که کوره جی‌پلاس برای شما در هر حجمی که بخواهید تولید می‌کند.

4-2. کوره زغال بدون دود کومپیند

این دسته از کوره زغال های بدون دود نیز به دلیل انتشار آلودگی کم و همچنین بالا بودن کیفیت زغالی که تولید می‌کنند در دسته کوره های پرطرفدار قرار دارند. قابلیت ویژه این کوره‌ها توانایی آن‌ها در پردازش اندازه و شکل‌های مختلف زغال خروجی است، به این معنی که اندازه و شکل زغالی که مد نظر شما می‌باشد را در بهترین کیفیت برایتان آماده خواهد کرد.

همچنین کارایی این کوره در تولید زغال و یک دست بودن زغال تولید شده باعث می‌شود که عمر زغال جهت نگهداری و کاربرد نیز بالا باشد و در مدت زمان طولانی‌تری بتوان از آن استفاده کرد.

4-3. کوره زغال بدون دود تک منظوره

کوره زغال بدون دود تک منظوره نیز با حفظ کیفیت در تولید زغال کمترین آلودگی را تولید خواهد کرد، همچنین زمان تولید زغال را به حداقل می‌رساند. با استفاده از این کوره می‌توان زغال کبابی تولید کرد. به طور کلی با ساخت کوره زغال بدون دود، امکان ایجاد سود و بهره وری بسیار بیشتری در این حوزه برای علاقه‌مندان و تولیدکنندگان زغال فراهم شده است.