مقالات

عوامل موثر بر کیفیت زغال فشرده

زغال خود سوز پاسارگاد

از مهم ترین عوامل موثر بر کیفیت زغال فشرده می توان به خاکستر موجود در کوره زغال فشرده اشاره کرد، که اهمیت زیادی در کیفیت و مرغوبیت زغال فشرده تولید شده می گذارد.در این مقاله قصد داریم شما را با عوامل موثر بر کیفیت انواع زغال فشرده آشنا کنیم، با ما همراه باشید .

عوامل تاثیرگزار بر کیفیت زغال فشرده

مسئله مهم و اساسی در تولید زغال مرغوب که اکثرا ذهن افراد را به خود مشغول کرده است، عوامل موثر بر کیفیت زغال فشرده تولید شده در صنعت می باشد .مواد اولیه خام برای تولید انواع زغال فشرده در کیفیت و مرغوبیت زغال فشرده موثر بوده و عملکرد کوره های تولید زغال نیز بر روی کیفیت و مرغوبیت زغال فشرده تاثیر بسزایی دارند .

کوره زغال در حقیقت دستگاهی است که برای تولید زغال فشرده قالبی که از ضایعات چوب بدست می آید ، طراحی شده است . در تولید و کیفیت زغال فشرده عوامل مختلفی تاثیرگزار هستند که از میان آن می توان به سه عامل مهم در کیفیت زغال اشاره کرد .

ویژگی های فیزیکی مواد خام اولیه ، میزان رطوبت و خاکستر تولید شده در دستگاه تولید زغال از عوامل بسیار مهم و تاثیرگزار بر مرغوبیت انواع زغال قالبی می باشد .برای تولید زغال های با کیفیت فشرده بهتر است آگاهی و آشنایی کامل با این عوامل داشته باشید .

در تولید زغال با کیفیت فشرده باید میزان رطوبت در کمترین حالت باشد .رطوبت باید چیزی حدود 10 الی 15 درصد باشد .اگر رطوبت زغال زیاد باشدباعث می شود که برای خشک شدن زغال انرژی بیشتری مصرف شود و هم چنین مشکلاتی جهت خرد و آسیاب کردن بیومس به وجود می آید .

چنان چه میزان رطوبت موجود در بریکت های تولید شده از حد مجاز بیشتر باشد در انتها زغال تولید شده از لحاظ مرغوبیت و کیفیت مناسب نخواهد بود .همانطور که قبلا بیان کردیم یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگزار بر مرغوبیت و کیفیت زغال فشرده میزان خاکستر باقی مانده می باشد .

هر چه میزان خاکستر باقی مانده در زغال های فشرده بیشتر باشد ، ویژگی ته مانده شدن زغال را افزایش خواهد داد . عوامل تاثیرگزار بر میزان ته مانده شدن را میزان دمای کوره زغال ساز و میزان ترکیب مواد معدنی مختلف خاکستر تشکیل می دهد .

کیفیت زغال فشرده

خصوصیات زغال فشرده مرغوب

  • بدون بو ، جرقه و دود می باشد
  • سریع داغ می شود و دیر خاموش می شود
  • هنگام گرم شدن حرارت کافی تولید می کند
  • در زمان گرم شدن شکسته و پودر نمی شود
  • خاکستر اضافی تولید نمی کند

خصوصیات فیزیکی مواد خام زغال های فشرده در کوره های صنعتی زغال قالبی از دیگر عوامل تاثیرگزار بر کیفیت زغال فشرده می باشد .مواد خام استفاده شده در ساخت زغال های فشرده باید از استحکام خوبی برخوردار باشند و دوام بالایی داشته باشند .در صورت با دوام و مستحکم بودن این مواد نگهداری از آن ها در انبار راحت تر خواهد بود .

در خط تولید زغال فشرده می توان از ضایعات چوب و محصولات کشاورزی چون سبوس برنج ، پوست بادام زمینی و تفاله نیشکر استفاده کرد .محصولات کشاورزی استفاده شده در تولید زغال های قالبی از لحاظ ویژگی فیزیکی نسبت به خرده چوب ضعیف تر بوده و خاکستر بیش تری را تولید می کند .

کیفیت زغال فشرده بر قیمت آن تاثیر فراوانی دارد . از خصوصیات خوب زغال های با کیفیت می توان به دوام ، بدون بو و دود بودن آن ها و میزان حرارت و دیر خاموش شدن زغال اشاره کرد .از مهم ترین خصوصیات زغال فشرده با کیفیت علاوه بر حرارت بالا ، میزان کم خاکستر تولیدی می باشد .

کسانی که قصد راه اندازی کارگاه تولید زغال با کیفیت را دارند بهتر است قبل از خرید و راه اندازی خط تولید زغال فشرده ، با افراد متخصص در این زمینه مشورت های لازم را داشته باشند زیرا این افراد با توجه به میزان بودجه دستگاه های مورد نظر را خریداری می کنند و راهکارهای لازم جهت تولید زغال نرغوب را به آن ها آموزش می دهند .

آگاهی از عوامل تاثیرگزار در تولید زغال فشرده به افراد در زمینه تولید با کیفیت زغال فشرده کمک فراوانی خواهد کرد .برای اطلاع از قیمت دستگاه زغال ساز و انواع کوره های صنعتی زغال می توانید به وبسایت کوره سازان پاسارگاد مراجعه کنید و با کارشناسان و مشاورین مجموعه ما در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *