روش ساخت زغال قالبی

زغال قالبی ، یکی از زغال های رایج صنعتی می باشد که امروزه برای مصارف گوناگونی از آن استفاده می شود . برای ساخت زغال فشرده یا قالبی ابتدا زغال چوب را آسیاب می کنند و خاکستر را با استفاده از چسب مخصوص که معمولا از صمغ گیاهان یا نشاسته می باشد به همراه مواد دیگر مخلوط می کنند و مخلوط به دست آمده را تحت حرارت و فشار قرار داده و به اشکال گوناگونی چون استوانه ای ، چهارگوش یا تخم مرغی قالب گیری می کنند .

افزودنی هایی که معمولا برای ساخت زغال قالبی استفاده می شود شامل خاک اره ، آهک ، پارافین ، نیترات سدیم می باشد .

روش تهیه زغال قالبی یا زغال فشرده

دو روش کلی برای ساخت انواع زغال قالبی در دنیا وجود دارد که شرکت های تولید کننده زغال فشرده از این روش ها استفاده می کنند .

در گذشته برای تهیه زغال از روش های سنتی استفاده می کردند اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، روش های مدرن و مکانیزه ای برای تهیه انواع زغال توسط کوره های صنعتی زغال انجام می شود .در این مقاله سعی کرده ایم به بررسی دو روش تولید زغال قالبی بپردازیم ، همراه ما باشید .

تولید زغال به روش سنتی   

برای تهیه زغال چوب به روش سنتی مقدار مشخصی از چوب های خشک شده درختان را انبار کرده و در نهایت به آتش می کشند . این روش از ابتدای پیدایش آتش برای تهیه زغال چوب توسط انسان های اولیه برای گرم کردن و پخت غذا مورد استفاده قرار گرفته است اما یکی از مشکلات بزرگ استفاده از این روش برای تهیه زغال چوب متصاعد شدن گاز کربن دی اکسید در هوا و ایجاد آلودگی شدید هوا می شود .

ادامه مطلب  کوره زغال / ذغال چیست؟ لیست و معرفی بهترین دستگاه زغال ساز

روش سنتی دیگری که از گذشته برای تهیه زغال چوب مورد استفاده قرار می گیرد ، به این صورت است که چوب های بریده شده درختان توسط نوار نقاله هایی به درون کوره مخصوص هدایت شده و با روشن نمودن کوره و مسدود کردن دریچه آن در فضایی بسته چوب ها به مرور به زغال تبدیل می شوند .

امروزه به دلیل جلوگیری از آلودگی هوا ، سازمان محیط زیست اجازه استفاده از روش سنتی برای تهیه زغال قالبی را نمی دهد و باید از روش های مکانیزه برای ساخت انواع زغال فشرده و قالبی استفاده کرد .

زغال پاسارگاد

روش مکانیزه تولید زغال قالبی

در روش مکانیزه تولید زغال قالبی ابتدا خرده چوب به وسیله دستگاه های مخصوص خردکن به قطعات ریزی تبدیل می شوند و با استفاده از نوار نقاله به کوره زغال منتقل می کنند .

ادامه مطلب  زغال یا ذغال چیست (Coal) ؟ انواع زغال یا ذغال و موارد مصرف

زغال ها را بعد از خرد کردن داخل حوضچه هایی شستشو می دهند و بعد از آن مواد آسیاب شده را خشک کرده و با چسب گیاهی که از صمغ گیاهان تولید می شود و معروف به چسب زغال است مخلوط شده و پس از مراحل پرس و حرارت در اشکال و سایزهای مختلف برش داده می شود .

بریکت از زغال سنگ پودری به همراه مواد افزودنی مانند نشاسته تهیه می شود که به زغال قالبی یا فشرده نیز معروف است و یکی از رایج ترین بریکت سوختی است که مصارف گوناگونی چهت آشپزی و در صنعت برای دیگ های بخار افزایش پیدا می کند .

مزایای زغال قالبی

هرساله کارخانه های تولیدی مبلمان ، تولید چوب ، صنایع چوبی و .. خاک اره یا خرده چوب هایی به دلیل بی استفاده بودن دور ریخته می شوند . این مواد دور ریز صنایع چوبی واد اولیه زغال فشرده را تشکیل می دهند و طی فرآیندی که در قسمت های قبل بیان شد زغال قالبی در کوره صنعتی زغال تولید می شود . مزایای استفاده از زغال قالبی یا فشرده به شرح زیر می باشد :

  • حرارت بالاتری دارد و در بسته بندی های بهداشتی توزیع می شود .
  • سریع تر از زغال های طبیعی آتش میگیرد و خاکه زغال کمتری دارد.
  • دود و بوی کمتری را نسبت به زغال های طبیعی تولید می کند .
  • فضای کمتری را به هنگام جا به جایی اشغال می کند .
  • عمر مفید آن نسبت به سایر زغال ها دست کم 4 برابر می باشد .
ادامه مطلب  طرح اقتصادی و توجیهی کامل تولید زغال یا ذغال لیمو - اردیبهشت 1400

برای تهیه بریکت سوختی یا همان زغال قالبی از ضایعات چوب استفاده می شود و کمک بزرگی برای جلوگیری از قطع درختان جهت تهیه زغال فشرده می شود . زغال های چوب فشرده نسبت به زغال های طبیعی کمتر باعث آلودگی هوا می شوند و آسیب کم تری به محیط زیست می رسانند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید
مقاله پیشنهادی
کوره سازان پاسارگاد توانایی طراحی و ساخت انواع کوره تمام…