زغال سنگ مرغوب چیست ؟

زغال سنگ مرغوب نوعی سوخت است  که از معادن زغال سنگ ، لایه های داخلی زمین یافت می شوند . زغـال سنـگ مرغـوب از بقایای جانوران و گیاهانی که سال ها پیش می زیستند به وجود می آید ، در حقیقت زغال سنگ مرغوب نوعی سوخت فسیلی می باشد . در تولید نیروی برق و ذوب فلزات از زغـال سنـگ مرغـوب استفاده می شود .

زغال سنگ مرغوب

زغال سنگ مرغوب چیست ؟

زغال سنگ مرغوب از تجزیه گیاه تشکیل شده است . یکی از فراوان ترین سوخت های فسیلی در جهان زغـال سـنگ می باشد که 30 درصد از نیازهای سوختی جهان را تامین می کند . مواد تشکیل دهنده زغـال سـنگ مـرغوب کربن ، هیدروژن  ، اکسیژن ، نیتروژن و مقدار اندکی از اجسام کانی و نیتروژن است . زغـال سنـگ یک ماده جامد ، قابل احتراق و غیر بلورین به رنگ قهوه ای روشن و سیاه است .

ادامه مطلب  طرح اقتصادی و توجیهی کامل تولید زغال یا ذغال لیمو - اردیبهشت 1400

براساس درجه و خواص فیزیکی اجزای تشکیل دهنده آن متفاوت می باشد . توجه داشته باشید که مقدار اکسیژن و هیدروژن زغال سنگ مرغوب کمتر می باشد . با افزایش فشار و بالا رفتن دما بر روی گیاهان در واقع تغییرات بیولوژیکی زغـال سنـگ به وجود آمده است . در گذشته به عنوان ماده سوختی در کشورهای چین ، یونان و ایتالیا مورد استفاده قرار می گرفت .

منشاء زغال سنگ مرغوب چیست ؟

در حقیقت زغال سنگ منشاء گیاهی دارد و در گذشته با فرآیند های شیمیایی ، بیولوژیکی و ژئولوژیکی تشکیل شده است که امروزه قابل بهره برداری می باشد . زغال سنگ های مختلف با روش های متفاوتی به وجود می آیند . به همین دلیل در معادن چند نوع زغال سنگ وجود دارد .

ادامه مطلب  طرح توجیهی اقتصادی دستگاه های تولید زغال یا ذغال فشرده - اردیبهشت 1400

انواع زغال سنگ مرغوب

امروزه زغـال سنـگ ها در انواع مختلفی موجود می باشند . شوروی سابق ، آلمان ، چین ، لهستان ، ایالت متحده امریکا ، انگلستان دارای بزرگترین معادن زغال سنگ جهان هستند . سه نوع عمده زغال سنگ عبارتند از :

  1. پیت

در مراحل اولیه تشکیل زغال سنگ پیت بدست می آید . البته پس از استخراج از زمین دارای 90 درصد آب می باشد . اما پیت خشک دارای 60 درصد کربن است .

  1. لیگنیت

به مرور زمان و افزایش فشار لایه های رسوبی از پیت ، لیگنیت به دست می آید . لیگنیت زغالی قهوه ای رنگ است که دارای 60 الی 75 درصد کربن می باشد .

  1. آنتراسیت

با افزایش عمل تجزیه و فشار لیگنیت به آنتراسیت تبدیل می شود . آنتراسیت نوعی زغال سنگ مرغوب است که دارای 95 درصد کربن می باشد .

ادامه مطلب  زغال یا ذغال چیست (Coal) ؟ انواع زغال یا ذغال و موارد مصرف

کاربردهای مهم زغال سنگ مرغوب

  • نیروگاه های حرارتی مولد برق
  • در کارخانجات صنعتی به منظور تولید بخار توسط توربین های بخار
  • راه آهن
  • کشتی ها
  • سوخت خانگی
  • تولید گرما
  • و…

بسیاری از کشورهای جهان با استفاده از زغـال سنگ مرغوب ، گازهای سوختی شهری را تامین می نمایند . این محصول کاربرد بالایی در تولید برق دارد به همین دلیل می توان در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی نمود . انواع مختلف زغـال سنگ در بازه زمانی بسیار کوتاهی قابل استخراج می باشند . هم چنین به صورت مستقیم در دسترس مصرف کنندگان قرار می گیرد . به همین دلیل بین عموم مردم از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد .

مواد معدنی موجود در انواع زغال سنگ مرغوب

زغال سنگ علاوه بر مواد آلی دارای مواد معدنی متعددی است . مهم ترین مواد معدنی موجود در زغـال سـنگ گوگرد می باشد . میزان گوگرد موجود در این ماده 0.3 تا 0.5 درصد است . البته با توجه به نوع زغال سنگ این میزان قابل تغییر است . از دیگر مواد معدنی موجود در زغـال سنـگ کلر و فسفر می باشد . کلر باعث خرابی و خوردگی کوره های حرارتی می شود . میزان فسفر موجود در انواع زغال سنگ بسیار کم است .

ادامه مطلب  برای تولید زغال یا ذغال از کجا شروع کنیم؟ معرفی دستگاه زغال ساز

خطرات ناشی از معادن زغال سنگ

گاز متان در معادن زغـال سنگ وجود دارد و متاسفانه خطرات بهداشتی و جانی برای کارکنان صنایع زغال سنگ دارد . البته علاوه بر گاز متان ، گازهای دیگری مانند در اکسید گوگرد و منوکسید کربن برای سلامت کارکنان خطرناک می باشند و ممکن است کارکنان را مسموم کنند . به همین دلیل برای جلوگیری از خطرات ناشی از این گازها ، آن ها را با استفاده از دستگاه ویژه ای از معادل زغال سنگ خارج می نمایند . هم چنین تنفس گرد و غبار موجود در معادن زغال سنگ باعث مبتلا شدن به بیماری سیاه ریه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید
مقاله پیشنهادی
امروزه استفاده از ژل آتش زا برای درست کردن آتش…