<>زغال یا ذغال خودسوز چیست و چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟

زغال یا ذغال خود سوز یکی از انواع زغال های کبابی است که به سبب بدون بو بودن و همچنین کم بودن مواد شیمیایی در آن، از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. مدت ماندگاری این زغال بسیار بالا است و از این رو است که با یک جرقه می تواند برای مدت ها روشن بماند. فناوری های جدید به کار گرفته شده در زغال خودسوز و همچنین فرمول ساخت زغال های خودسوز، باعث شده تا دیگر برای روشن نگه داشتن آن به مراقبت و باد زدن بپردازید.

 زغال خود سوز  یکی از انواع زغال های ساخته شده از چوب است ولی اکسیژن از آن خارج شده و به همین دلیل است که به مقدار زیادی تمایل به دریافت اکسیژن داد. از بارز ترین دلایلی که می تواند برای مدت طولانی زغال خود سوز را روشن نگه دارد، وجود اکسیژن به مقدار کافی است. در ادامه این مقاله بیشتر با کاربردهای به کار گرفته شده در این زغال صحبت خواهیم کرد.

 

خصوصیات زغال یا ذغال  خودسوز چیست؟

یکی از مهم ترین خصوصیات زغال خود سوز روشن ماندن آن در مدت زمان بالا است که به دلیل به کار گرفتن فناوری های نو در فرمول زغال های خودسوز، از ایجاد دود جلوگیری می کند. زغال خود سوز تا زمانی که قرمز باشد روشن خواهد ماند و زمانی که دریافت اکسیژن توسط آن کاهش پیدا کرد، این زغال خاموش می شود ولی همچنان سرخ باقی می ماند. از دیگر خصوصیات بارز در زغال خود سوز، ماندگاری بسیار بالای آن در یک مدت زمان طولانی است و از این رو در مقابل زغال های چوبی خاکستر نمی شود و زود از بین نمی رود.

یکی دیگر از خصوصیات زغال خود سوز این است که خیلی از افراد اغلب تصور می کنند که مواد شیمیایی به کار رفته در آن ها بسیار بالا است و به همین دلیل است که می تواند پس از دریافت اکسیژن همواره روشن بماند. اما نکته اصلی در این است که زغال خودسوز هیچ ماده شیمایی ندارد ولی در بیشتر موارد بسیاری از افراد سود جو در این زغال ها مواد شیمیایی مضر اضافه می کنند و ضررهای آن را افزایش می دهند. به طور کلی از ویژگی های یک زغال خود سوز مرغوب و با کیفیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خاموش نمی شود
 • بدون استفاده کردن از باد زن روشن می ماند
 • دود نیم کند
 • با دوام است
 • گاز و بو ندارد
 • حرارت زیادی دارد
 • جرقه ندارد و البته با یک جرقه نیز روشن می شود
 • خاکستر زیادی تولید نمی کند

 

از دیگر کاربرد زغال خود سوز چه می دانید؟

زغال خود سوز که اغلب به آن زغال باربیکیو نیز گفته می شود همانطور که گفته شد از مواد شیمیایی به دور بوده و برای اینکه روشن شود تنها نیاز به یک جرقه دارد. این زغال بسیار مقرون به صرفه بوده و به دلیل روشن شدن سریع، دود نمی کند و از ایجاد بوی ناخوشایند نیز جلوگیری می کند. مدت سوخت این زغال نیز بالا است و مهم ترین ویژگی آن نیز می توان به مقرون به صرفه بودن و قیمت مناسب آن نیز اشاره کرد. از مهم ترین کاربرد زغال یا ذغال خودسوز می توان به پخت و پز به خصوص کباب اشاره کرد. ولی برای قلیان کشیدن نیز از این زغال استفاده می شود.

تامین انرژی به خصوص انرژی گرمایی همواره یکی از مهم ترین نیازهای بشر برای ایجاد یک محیط مطلوب می باشد. از این رو است که افراد همواره به دنبال ایجاد سوخت های جدید هستند و به خصوص اینکه فناوری های جدید نیز جای فرمول های ناکار آمد قدیم را به حدی گرفته اند. فرمول ساخت زغال خود سوز نیز بدون قطع درختان و آسیب رساندن به محیط زیست تولید شده و از این رو دارای کیفیت مرغوبی می باشد. در ادامه بیشتر در مورد فرمول ساخت زغال های خود سوز صحبت خواهیم کرد.

 

فرمول ساخت زغال های خود سوز

به طور کلی دو روش برای تولید زغال وجود دارد. برای روش معمولی همانطور که می دانید چوب را آتش می زنند و به هیزم تبدیل می کنند. اما در فرمول ساخت زغال های خود سوز با استفاده از ضایعات به دست آمده از چوب این محصول کاربردی را تولید می کنند؛ به طوری که اکسیژن را از آن استخراج کرده و سپس با افزودن مواد مورد نیاز مرغوب در کوره های صنعتی آن ها را به زغال خودسوز تبدیل می کنند. از مهم ترین واکنش هایی که در این زغال انجام می شود را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

زغال خود سوز در واقع همان زغال معمولی است ولی فرمول های مختلفی بر روی آن اعمال می شود تا هم از آلودگی هوا کاسته شود و هم اینکه کاربرد آن نیز در صنعت به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند. برای اینکه زغال معمولی را به زغال خود سوز تبدیل کنند، در ابتدا اکسیژن موجود در آن را با استفاده از روش هیدروژن گیری از آن استخراج می کنند و این تمایل را در زغال ایجاد می کنند که حتی با یک جرقه کوچک شروع به سوختن کند. از مهم ترین مزایای موجود در زغال خودسوز می توان به مکانیزه بودن آن اشاره کرد. در این روش به صورت چشمگیری آلودگی کاهش پیدا می کند.

کوره سازان پاسارگاد تولید کننده انواع زغال و دستگاه تولید زغال

 

فرمول به کار رفته در زغال یا ذغال خود سوز به صورت زیر است:

از بین بردن هیدروژن + حذف اکسیژن = با یک جرقه تمایل برای جذب اکسیژن بیشتر می شود = در نتیجه ماندگاری بالاتر می رود و تمایل برای روشن ماندن آن نیز افزایش می یابد

 

ضرر زغال خود سوز در چیست؟

هر محصولی با فرمول های خاص خود هم دارای مضرات و هم دارای مزایایی می باشد. زغال خود سوز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ضررهایی نیز در فرمول و استفاده از این زغال نیز دیده می شود. فرمول به کار رفته در این زغال باعث ماندگاری بیشتر آن می شود ولی در کنار این موارد مضراتی هم مشاهده می شود. اما به طور کلی خصوصیات زغال خود سوز به مواد به کار رفته در آن وابسته است، یعنی کیفیت ماده کیفیت آن را تامین می کند.

هر چه کیفیت مواد در این زغال پایین باشد در نتیجه مضرات آن نیز افزایش پیدا می کند. ولی نکته مثبت اینجا است که هیچگونه ماده شیمیایی در آن به کار گرفته نمی شود. از عوارض استفاده از مواد شیمیایی مضر و بی کیفیت می توان به عوض شدن مزه غذا، بوی غذا و همچنین آسیب رساندن به ریه و سلامتی تلقی کرد. از این رو بهتر است که در هنگام خرید به خصوصیات زغال خودسوز اصل و همچنین برند معتبر توجه کنید.

 

مزایای زغال یا ذغال خود سوز

 • با سرعت و تنها با یک جرقه روشن می شود
 • ماندگاری آن زیاد است و می تواند به مدت زیادی بسوزد و روشن بماند
 • دود، بو و گازی در آن وجود ندارد و اگر هم به کار رفته باشد با کیفیت خواهد بود
 • تولید خاکستر نمی کند
 • از آتش زنه و همچنین تیکه کردن بی نیاز است
 • از نظر اقتصادی نیز به صرفه و نسبت به دیگر زغال ها ارزان تر است

 

زغال خود سوز

چگونه می توانیم در خانه زغال یا ذغال خود سوز درست کنیم؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که می توان در منزل و خیلی راحت این زغال را تهیه کرد. اما نکته اصلی این است که به دلیل ایمنی بودن شرایط تولید باید به این موضوع دقت کرد که خط تولید زغال خودسوز باید حتما در یک محیط کاملا استاندارد و به دور از هیچگونه جرقه و آتش باشد. پس به هیچ وجه به دنبال تولید زغال خود سوز و همچنین فشرده سازی آن در منزل نپردازید و خیلی بی دردسر و بدون دغدغه آن را از زغال فروشی ها تهیه نمایید.

 

تفاوت زغال خود سوز با زغال های معمولی در چیست؟

خصوصیات زغال خود سوز را با مزایا و همچنین مضرات موجود در آن بررسی کردیم. تفاوت مهم و بارزی که بین این زغال با زغال معمولی وجود دارد در شکننده بودن، رنگ و همچنین سبک بودن آن می باشد. همانطور که گفته شد زغال خود سوز سبک است و به این جهت خاکستری تولید نمی کند. البته زغال معمولی نیز با استفاده از چوب درختان تهیه می شود ولی آلودگی این زغال بسیار بالا بوده و همین تفاوت باعث شده تا زغال خودسوز از این جهت بسیار محبوب باشد؛ زیرا زغال خود سوز به هیچ وجه آلودگی ایجاد نمی کند و با حرارت زیادی که دارد، می توان راحت پخت و پز را بر روی آن انجام داد. زغال های معمولی دارای بود هستند، ولی زغال خود سوز بدون بو و همچنین وجود ماده شیمیایی می باشد و همین می تواند مزایای موجود در آن را افزایش دهد.

 

از مهم ترین و بارز ترین تفاوت این دو زغال می توان به:

 • ظاهر
 • بو
 • حرارت
 • نحوه استفاده و تولید
 • تولید و کاهش آلودگی

اشاره کرد. با توجه به نکات گفته شده می توانید با جستجو کردن یک زغال خود سوز با کیفیت و همچنین تولید شده در یک برند معتبر را تهیه نمایید. همانطور که گفته شد بسیاری از افراد سودجو در بازار به دنبال تولید زغال با استفاده از مواد شیمیایی نامرغوب هستند که اگر سعی کنید از برند معتبری خرید کنید، به هیچ وجه با زغال خودسوز تقلبی روبرو نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید