زغال یا ذغال چیست (Coal) ؟ انواع زغال یا ذغال و موارد مصرف

برای شروع تولید زغال یا ذغال اول باید بدانیم زغال یا ذغال چیست و جه انواعی دارد و یا موارد مصرف آن چیست ، و ممکن است حتی سوالاتی زیر هم برای شما پیش آمده باشد مثل :

  1. آیا تولید زغال فشرده سودآور است
  2. برای تولید زغال از کجا شروع کنم
  3. تولید زغال چگونه است
  4. زغال چگونه تولید می شود
  5. برای تولید زغال چقدر سرمایه لازم است
  6. ایا تولید زغال سود دارد
  7. چگونه زغال تولید کنیم
  8. چگونه کارگاه تولید زغال بزنیم
  9. چگونه دستگاه تولید زغال درست کنیم یا بسازیم

 

قبل شروع مقالمون بهتون بگم سهام جدیدی به نام کزغال به بورس اضافه شده که نشان گر ارزش بالای زغال سنگ در کشور هست.

پیشنهاد میکنم اگر میخاین در مورد سهام کزغال اطلاعات بیشتری کسب کنین به این مقاله مراجعه کنین : هرآنچه باید درباره کزغال بدانید

خب با توجه به این سوال های بالا ادامه مطلب رو بخونین و حتما باقی مقالات ما ره هم مطالعه کنین.

 

زغال یا ذغال چیست؟

هر چیزی که در طبیعت وجود دارد چه خودش و چه مشتقات فواید زیادی دارند. طبیعت بستری از موادی است که هر کدامشان بخشی از نیازهای ما را تامین می‌کنند؛ یکی از این موارد زغال است و قرار است به تفصیل در این باره صحبت کنیم.

زغال یا ذغال به انگلیسی با عبارت charcoal استعمال می‌ شود و در واقع یکی از مشتقات چوب سوخته است. زغال جهت موارد زیادی از جمله درست کردن آتش برای کباب کردن خوراکی و آماده کردن قلیان مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

ادامه مطلب  طرح اقتصادی و توجیهی کامل تولید زغال یا ذغال لیمو - اردیبهشت 1400

زغال یا ذغال

در ابتدا و قبل از ورود به بحث اصلی، باید پاسخ سوال زغال یا ذغال را بدهیم؛ برخی اوقات پیش می ‌آید که املای یک کلمه را اشتباه می ‌نویسیم. کلمه ‌ای مانند زغال بیشتر اوقات به صورت اشتباه و به صورت ذغال نوشته می ‌شود؛ باید بدانیم که املای درست کلمه، زغال یا ذغال است. نکته جالب توجه این است که در زبان فارسی کلمه ‌ای با حرف “ذ” آغاز نمی‌ شود!

انواع زغال یا انواع ذغال

اگرچه خود زغال یا ذغال موارد استفاده وسیعی دارد؛ اما به طور کلی 3 نوع زغال وجود دارد که همه‌ ی زغال‌ ها در یکی از این دسته بندی ‌ها قرار می ‌گیرند. باید بدانید که در واقع تفاوت انواع زغال ‌ها در نحوه تشکیل و تولید آن ‌ها می‌ باشد. انواع زغال شامل موارد زیر است:

1: زغال سنتی (زغال چوب)
2: زغال فشرده (زغال چینی)
3: زغال قالبی

در ادامه به تفصیل هر یک از انواع زغال را بررسی خواهیم کرد.

1. زغال سنتی
نام دیگر زغال سنتی، زغال چوب است و همانطور که از نامش پیدا است، از چوب درست می‌شود. زغال سنتی مرسوم‌ترین نوع زغال است که از سوختن چوب به دست می‌آید. برای درست کردن این نوع زغال، چوب‌ها را در کوره‌های زغال سازی قرار می‌دهند و پس از فرایند، محصول نهایی که از چوب‌های سوخته به جا می‌ماند همان زغال سنتی است.

2. زغال فشرده
زغال فشرده نوعی از زغال است که به طور صنعتی درست می‌شود؛ به این زغال، زغال چینی نیز می‌گویند. این نوع از زغال دارای مواد اولیه‌ای مانند خاک اره چوب بامبو، پوست گردو و خاک زغال است. این زغال چینی است و به دلیل وجود چوب بامبو در آن منطقه، از خاک اره بامبو در آن استفاده شده است؛ اما در ایران بامبو وجود ندارد و به جای آن، جهت تولید زغال فشرده از خاک اره‌ی چوب‌های جنگلی استفاده می‌شود. این خاک اره با پوست گردو به طور مساوی ترکیب می‌شود.
مواد ترکیب شده را در کارخانه زغال سازی، در قالب‌های مخصوص می‌گذارند و درون کوره قرار می‌دهند تا رطوبت و آب اضافی آن گرفته شود. این زغال به خوبی سوخته و بو و دود نخواهد داشت.

ادامه مطلب  طرح توجیهی اقتصادی دستگاه های تولید زغال یا ذغال فشرده - اردیبهشت 1400

3. زغال یا ذغال قالبی
جهت تهیه زغال قالبی از قالب‌های مختلفی استفاده می‌شود و این قالب‌ها بسته به شرکت تولید کننده متفاوت می‌باشد. جالب است بدانید که این زغال را از ترکیب 90 درصدی خاک زغال، 5 درصد آب و 5 درصد نشاسته درست می‌کنند.
برای تولید آن ابتدا خاک زغال خرد و یک دست می‌شود؛ سپس با آب و نشاسته خوب مخلوط شده و ترکیب را در قالب می‌ریزند. در نهایت آن‌ها را خشک کرده و جهت استفاده روانه بازار می‌کنند.

این زغال ها با انواع کوره زغال و یا دستگاه زغال ساخته می شوند. برای اشنایی با انواع کوره زغال مقاله مورد نظر را مطالعه کنین.  ⬅⬅⬅⬅  کوره و دستگاه ساز ➡➡➡

مصارف زغال یا ذغال

از زغال در موراد بسیار زیادی استفاده می‌شود؛ باید توجه داشت که انواع مختلف زغال، استفاده‌های متفاوتی دارند و تولید زغال متفاوتی هم دارند ؛ در ادامه به بیان برخی از انواع زغال و موارد استفاده آن‌ها خواهیم پرداخت.

زغال لیمو

زغال لیمو جزء با کیفیت‌ترین و بهترین نوع زغالی است که جهت درست کردن‌ قلیان از آن استفاده می‌شود و در واقع به زغال یا ذغال قلیان مشهور است. این زغال از سوختن درختان مرکباتی مانند لیمو، پرتقال و… درست شده است.
این زغال جرقه ندارد؛ اگر خیس شده و دوباره خشک شود، می‌توان از آن برای بار دوم نیز استفاده کرد؛ همچنین مزه قلیان را عوض نمی‌کند.
زغال بلوط
بعد از زغال لیمو، زغال بلوط زغال خوبی برای استفاده در قلیون می‌باشد. همانطور که از نام این زغال پیدا است، از چوب بلوط درست می‌شود. زغال بلوط به نسبت زغال لیمو کم کیفیت‌تر است اما ارزان‌تر نیز می‌باشد؛ همین سبب شده تا بیشتر به جای استفاده از زغال لیمو که گران قیمت است، از زغال بلوط استفاده شود.

ادامه مطلب  برای تولید زغال یا ذغال از کجا شروع کنیم؟ معرفی دستگاه زغال ساز

زغال بامبو

زغال بامبو یکی از با کیفیت‌ ترین و جدیدترین زغال‌ هایی است که به تازگی وارد ایران شده است. این زغال دارای بو و طعم خوبی بوده و از خاک ساقه‌های بامبو به وجود آمده است. این زغال جهت استفاده در قلیان به کار می‌رود.

زغال یا ذغال کبابی

به طور کلی زغال کبابی نوع خاصی ندارد و انواع زغال کبابی، در واقع انواع مختلفی از زغال هستند. از این زغال‌ها که بیشتر از نوع زغال بلوط یا زغال فشرده هستند، جهت کباب کردن، پخت و پز و گرم کردن چایی در طبیعت استفاده می‌شود؛ همگی این موارد جذابیت خاصی دارند که قابل وصف نیست، خصوصا مورد آخر!

زغال فعال یا زغال اکتیو

زغال فعال به زغالی گفته می‌شود که در فضای بدون اکسیژن حرارت دیده باشد؛ این نوع زغال بیشتر کاربرد زیبایی و بهداشتی دارد. اکثرا در بازار محصولاتی تحت عنوان ماسک زغال یا خمیر دندان زغالی وجود دارد که این موارد از زغال فعال درست شده‌اند.
زغال فعال همان کربن است که که کاملا سیاه بوده و نه بو دارد و نه مزه؛ از این رو جهت تهیه ماسک و خمیر دندان از آن استفاده می‌کنند.
همانطور که گفتیم از این زغال در موراد زیادی استفاده می‌شود؛ میخواهیم دقیق‌تر کاربردهای زغال فعال را بشناسیم. از جمله مهمترین موارد استفاده ذغال اکتیو شامل موارد زیر است:

ادامه مطلب  چه چوبی برای تولید زغال مناسبه؟ نوع چوب چه تاثیری داره؟

1: تهیه ماسک
پوست صورت در طول روز با مواد کثیف موجود در هوا و عوامل پیر کننده زیادی در ارتباط است. افرادی که دوست دارند پوستی کاملا تمیز و شاداب داشته باشند از ماسک زغال فعال یا زغال اکتیو استفاده می‌کنند.

2: سفید کنندگی دندان
یکی دیگر از استفاده‌های زغال، جهت سفید کردن دندان است. هرچند که می‌توانید خودتان با استفاده از زغال فعال و مسواک، دندان‌های خود را سفید کنید؛ اما خمیر دندان‌های زغالی نیز می‌توانند یک انتخاب بسیار مناسب باشند.

این خمیر دندان جهت جلوگیری از پوسیدگی و آسیب دندان بسیار مناسب بوده و همینطور بوی بد دهان و برخی از بیماری‌های لثه را نیز درمان می‌کند. لازم به ذکر است که از زغال اکتیو (فعال) جهت شستشوی پوست چرب و تهیه ماسک‌های تقویت کننده مو نیز استفاده می‌شود.

تشخیص زغال یا ذغال خوب

استفاده از زغال یا ذغال خوب چه در تهیه قلیان و چه در تهیه کباب، می‌تواند تجربه بهتری برای شما به ارمغان بیاورد؛ اما تشخیص زغال خوب و خرید زغال خوب، از جمله مواردی است که باید حتما قبل از استفاده از آن، مد نظر قرار داشته باشد. به بیان دیگر میخواهیم پاسخ سوال “چه زغالی خوب است؟” را بدهیم.

زغال خوب دارای ویژگی‌هایی است که می‌توانید با دانستن آن‌ها، محصولی با کیفیت را خریداری کنید؛ از جمله این ویژگی ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ادامه مطلب  کوره زغال / ذغال چیست؟ لیست و معرفی بهترین دستگاه زغال ساز

1. ظاهر براق: اولین چیزی که باید در مورد یک زغال خوب بدانید این است که یک زغال خوب دارای رنگی براق و درخشان است.

2. سفت بودن: زغال خوب سفت بوده و به راحتی خرد نمی‌شود. این سفت بودن سبب می‌شود که دیر بسوزد و دیرتر نیز تمام شود. هنگام خرید داخل کیسه زغال یا ذغال را نگاه کنید؛ نباید هیچ خرده ریزه یا حالت پوکی در بین آن وجود داشته باشد.

3. زود اشتعالی: زغالی که دارای کیفیت عالی باشد، خیلی زود آتش می‌گیرد. زغالی که خوب آتش بگیرد خوب هم می‌سوزد و همین سبب می‌شود تا آتشی با حرارت خوب داشته باشید.

4. دود کم: زغالی با کیفیت هیچ دودی ندارد و هنگام سوختن بویی تولید نمی‌کند تا هیچ عطری به قلیان یا غذایی که روی آن طبخ شده، وارد نشود.

5. بدون جرقه: یکی از مشکلاتی که زغال‌های بی کیفیت به وجود می‌آوردند، جرقه زدن است. این جرقه‌ها می‌توانند به اطراف پاشیده و لباس یا بدن شما را بسوزانند یا در موارد نادری ممکن است اطراف آن‌ها گیاه خشک وجود داشته باشد و آتش سوزی ایجاد کنند.

6. خاکستر کم: در نهایت یک زغال یا ذغال خوب بعد از سوختن، خاکستر زیادی را از خود به جای نمی‌گذارد.

سخن آخر در این مطلب

متوجه شدیم که زغال چیست و به چند دسته تقسیم می‌شود؛ همچنین با ویژگی‌هایی که یک زغال خوب باید داشته باشد نیز آشنا شدیم. اکنون می‌توانید با استفاده از این اطلاعات زغال مناسب برای استفاده‌های متفاوت انتخاب کنید و از طبخ غذاها بر آتش و همچنین تهیه چای زغالی لذت ببرید!

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید
مقاله پیشنهادی
زغال یا ذغال ؛ این محصول کاربردی برای راحت ‌تر کردن…